The Lean Startup

Eric Ries

Eric Ries je úspěšný podnikatel. Založil společnost IMVU, sociální síť, která používá 3D avatary. Často má proslovy na různých konferencích a setkáních, radil řadě startupů, velkým společnostem a kapitálovým firmám ohledně podnikání  i produktových strategií. Působí na obchodní akademii  na Harvardu jako hostující podnikatel.

Kniha Lean Startup pomáhá začínajícím firmám a technologickým společnostem rozvíjet udržitelné obchodní modely. Vyzdvihuje kontinuální rychlé vytváření prototypů a zaměřuje se na zpětnou vazbu od zákazníků jako cenný zdroj informací.

Metoda je založena na koncepcích štíhlé výroby čili lean manufacturing a agilního vývoje. Její účinnost je podpořena případovými studiemi posledních několika desetiletí.

Spoléhá na „ověřená zjištění“, rychlé vědecké experimentování    i na řadu neintuitivních praktik, které zkracují vývojářské produktové cykly, měří skutečný a reálný pokrok bez povrchních metrik a pomáhají zjistit, co zákazníci skutečně chtějí.

Kniha je určena každému, kdo má zájem o podnikání a / nebo    o založení vlastní firmy, kdo se zajímá o rychlý vývoj a testování produktu, zakladatele, manažery a zaměstnanci v firem působících v technických odvětvích.

Jak budovat byznys na základě neustále inovace?

Tradiční řízení se skládá ze dvou složek: vyvíjení plánů a dohled nad lidmi, kteří je provádějí. Manažer vytváří plán, nastavuje milníky, deleguje úkoly svým zaměstnancům a řídí je, aby zajistil, že včas svých milníků dosáhnou. Tato řídící strategie funguje v zavedených společnostech, které existují dostatečně dlouho na to, aby věděly, co fungovalo v minulosti, a co by tedy mohlo fungovat v budoucnu.

Startupy jsou však odlišné - nemohou předvídat vlastní budoucnost, protože nemají minulost, nevědí, co chtějí jejich zákazníci, a neví, které přístupy jsou nejlepší pro nalezení zákazníků nebo vytvoření úspěšného podnikání. Aby zjistili, co může fungovat, musí zůstat flexibilní. Přijmout pevné plány se stanovenými milníky nebo se spoléhat na dlouhodobé prognózy trhu by pro ně bylo zavádějící a mylné.

Startup je třeba spravovat jinak než zavedené společnosti. Jaký je hlavní cíl? Čím začít?

Získat tipy

Hlavní myšlenky knihy:

Manažerský tým startupu by se měl snažit udržet přehled o své situaci a udržet svou společnost směřující k celkovému cíli. Proto musí najít správné metriky, aby zjistil, zda jeho cesta vedla správným směrem.

Cílem startupu je najít úspěšný obchodní model. Najděte ho prostřednictvím ověřeného učení.

  • Předpoklady pro vyloučení domněnek - otestujte hypotézy  o hodnotě a růstu.
  • Vybudujte minimální života schopný produkt, který otestujte  na trhu.
  • Budujte, měřte a učte se - tak nejrychleji a tak nejčastěji, jak to je možné.
  • Pro optimalizaci produktu používejte A/B testy.
  • Chcete-li najít správný obchodní model pro vaši firmu, musíte obvykle zkusit různé směry.
  • Každý startup by se měl nejprve zaměřit na jeden zdroj růstu.
  • Měřené metriky jsou často lichotivé, ale zavádějící - nepomohou vám najít úspěšný obchodní model.
  • Každý startup musí definovat základní metriky a správně je analyzovat.

A jaké jsou postřehy dalších významných osobností českého internetu?

Filip Podstavec, konzultant  specializující se na linkbuilding a vlastník nástroje Marketing Miner

                            

Jedna z prvních knih, které jsem četl, týkajících se byznysu jako takového, a nyní ji čtu znovu (už asi počtvrté), tentokrát v originálním znění. Doporučuji ji číst v kombinaci s knihami od 37signals. Eric Ries je mistr v předávání vlastních zkušeností a ukázkový příklad toho, že ne vše je vždy tak růžové, jak na první pohled vypadá. Kniha řeší především otázku toho, jakým způsobem pomocí neustálých inovací, malých sázek a experimentů, vybudovat stabilní a úspěšnou firmu či startup. Máš nápad na skvělý produkt? A už si ho roky syslíš v šuplíku, nebo něm již několik let pracuješ a ještě jsi ho nevypustil do světa? Právě jsi v obou případech porušil pravidla efektivní inovace - zjisti v knize proč. 🐦 sdílet na Twitteru

Odebírejte souhrny oborových knih zdarma

Informovat o nových souhrnech knih
více z blogu

Mohlo by se vám také líbit

Knihy
Rework
Zjistit více
Knihy
Nenuťte uživatele přemýšlet
Zjistit více
Knihy
Nikdy nedělej kompromis
Zjistit více