Knihy

S potížemi je jedna potíž: nemají univerzální řešení

Autor článku
Andrea Horáková

S potížemi je jedna potíž: nemají univerzální řešení

Ben Horowitz

Ben Horowitz je zakládajícím partnerem firmy Andreessen Horowitz. Předtím byl spoluzakladatelem a generálním ředitelem společnosti IT Opsware, kterou nakonec prodal společnosti Hewlett-Packard v roce 2007 za 1,6 miliardy dolarů. Jeho blog má více než 10 milionů čtenářů. Investoval do Facebooku, Twitteru, Grouponu, Zyngy nebo AirBnB a šéfoval v mnoha IT firmách.

Ve své knize rozvíjí myšlenku, proč je výkonný generální ředitel nejsilnější a nejosamocenější, a jak může přežít veškerý stres a tlak.

Zjistěte, jak se můžete stát skvělým ředitelem. Je na samém vrcholu, ale zcela sám.

Generální ředitelé čelí obrovskému tlaku - mají výlučnou odpovědnost za osud společnosti a musí každý den rozhodovat o zásadních otázkách. Možná budou muset vyhodit své nejlepší kamarády nebo propustit celou továrnu, to všechno musí rozhodovat s vědomím plné zodpovědnosti a jasným pohledem do budoucna.

Zjistíte, jaké zkušenosti získal Ben Horowitz během založení společnosti, výkonu funkce generálního ředitele a následného prodeje za 1,6 miliardy dolarů. Naučíte se, jak v případě potřeby ukončit pracovní poměr tak, aby se minimalizovaly špatné pocity. Také se dozvíte, proč může být dobrý nápad zaměstnávat někoho, kdo má i slabiny. A konečně také zjistíte, co znamená "válečný generální ředitel".

Chcete být dobrým šéfem. Víte, jak?

Získat tipy

Hlavní myšlenky knihy:

 • Vedení podniku je velmi náročný a osamělý úkol. Budete cítit obrovský tlak a tato práce bude mít vliv na všechny oblasti vašeho života. Je to boj. Naštěstí však boj přináší výhry.
 • Každý generální ředitel se musí zabývat tlaky a povinnostmi, které vycházejí z provozování společnosti.
 • Boj se může zdát nesnesitelný, ale týmová práce, kreativita a orientace na řešení pomáhají.
 • Nikdo nechce propouštět zaměstnance, ale pokud je to nutné, musí to být provedeno rychle a spravedlivě.
 • Když propustíte výkonného manažera, převezměte odpovědnost za jeho selhání a zajistěte kontinuitu podnikání.
 • Postarejte se o lidi ve vaší společnosti tím, že je dobře zaškolíte a vybudujete dobrou strukturu lidských zdrojů.
 • Klíčem k vedení firmy je vědět, co dělat, a zorganizovat, aby se to udělalo.
 • Existují dva různé druhy generálních ředitelů - ti, co dělají rozhodnutí, a implementátoři.
 • V závislosti na okolnostech firma potřebuje mírového ředitele nebo válečného.
 • Můžete se naučit být skvělým ředitelem, i když se nejdříve budete cítit nepříjemně.
 • Prodej vaší společnosti znamená, že musíte překonat emocionální i racionální překážky.

A jaké jsou postřehy dalších významných osobností českého internetu?

Michal Mička, CEO v INCOMMING ventures a.s.
Kniha je zajímavá zkušenostmi člověka, který si prošel od start-upu až po úspěšnou dráhu investora. Jednoznačně souhlasím s jeho tvrzením, že CEO se člověk nerodí, ale učí se jím! 🐦 sdílet na Twitteru
Mário Roženský, expert na nastavení špičkové zákaznické péče
Nejvíce ve mně zanechala kniha Hard thing about hard things, kterou mám připravenu na léto, že si ji přečtu znovu. Podnikání nejsou jen krásné, do nebe rostoucí grafy, které se publikují na firemních stránkách a sociálních sítích. Je to také mnoho situací, které jsou náročné a které rozhodují mezi rozkvětem a zánikem firmy. Nikdo nás na ně nemůže připravit, dokud si jimi sami neprojdeme. Je proto velmi zajímavé si číst, jak si těmito náročnými časy prošel někdo, kdo má ohromné množství zkušeností, a poučit se z toho. Také krásně ukazuje, že neexistuje jednoduchý a jednoznačný návod na úspěch v podnikání, ale že je potřeba si umět v náročných situacích poradit. 🐦 sdílet na Twitteru
Petr Svoboda, zakladatel Shopsys
Žijeme ve zrychleném světě, kde každý hledá jednoduché návody na řešení složitých problémů. Většina byznys knížek tato řešení slibuje. Jenže na ty nejtěžší věci v podnikání, jako jsou výběr kvalitních lidí, motivace a komunikace v týmu, či různá strategická rozhodnutí, žádné jednoduché a univerzální příručky neexistují. Kniha Bena Horowitze nenabízí žádnou zázračnou pilulku, ale popisuje jeho podnikatelský příběh se skutečnými problémy, které jej po cestě doprovázely. Čtenářům kniha nabízí spoustu inspirace a pochopení toho, co je v podnikání opravdu důležité. 🐦 sdílet na Twitteru

Odebírejte souhrny oborových knih zdarma

Informovat o nových souhrnech knih
více z blogu

Mohlo by se vám také líbit

Knihy
Rework
Zjistit více
Knihy
Nenuťte uživatele přemýšlet
Zjistit více
Knihy
Nikdy nedělej kompromis
Zjistit více