Rozhovory

Rozhovor s Pavlem Cody Ungrem: Proč se UX neobejde bez SEO a SEO bez UX?

Autor článku
Michael Repetný

Pavel Ungr, přední český odborník na SEO, odkryl svůj pohled na dva světy, které se zdánlivě neprotínají, ale skutečnost je úplně jiná. Proč je důležité věnovat pozornost oběma, na co si dát při návrhu webu pozor a proč by jej neměl tvořit jen programátor?

Co říkáte na aktuální situaci v oblasti UX a SEO? Jak moc jsou oba světy propojené a věnuje se tomu dostatečná pozornost?

Je potřeba koukat se na to tak, že jednotlivé kanály online marketingu, ať je to UX, nebo cokoliv jiného, nemohou fungovat samy o sobě. Pokud máme web a snažíme se tam něčeho dosáhnout, nemůžeme jen přijít a říct “teď děláme jen SEO a cokoliv, co je mimo, ať si zařídí někdo jiný.” Vše je vzájemně propojené.

Zrovna dnes jsem říkal na školení takové přirovnání – jednotlivé kanály a všechny aktivity, které se kolem webu dělají, jsou jako jedno fungující auto. SEO je jako levé zadní kolo, UX je jako pravé zadní kolo, další věci mohou být třeba motor atd. Když některá z těchto věcí nefunguje, nebo úplně chybí, tak samozřejmě auto pojede blbě, nebo ani nerozjede. Z toho plyne, že celý mix by měl společně fungovat a logicky navazovat. Ne vždy to jde bez problémů, svět zkrátka není dokonalý.

V zásadě je to taktová štafeta. Předáváme si uživatele a jedno bez druhého fungovat nebude.

Vše by mělo fungovat následovně: SEO dostává lidi na web lidi z vyhledávačů, UX se stará o to, aby se tam neztratili. V zásadě je to taktová štafeta. Předáváme si uživatele a jedno bez druhého fungovat nebude. Je k ničemu, abyste dostávali na web tisíce lidí denně, oni tam poté přišli a za chvíli zmateni a znechuceni odešli.

Stejné je to i obráceně. Když bude skvěle fungovat UX, ale nikdo se na web nedostane, tak je to k ničemu. To znamená, že ono propojení a pohled na obě oblasti je zde zásadní. A samozřejmě, netýká se to jen SEO a UX, ale i dalších online marketingových kanálů.

Řekněme, že jsme v situaci, kdy jsme přivedli lidi na web. Jde v danou chvíli za pomoci UX faktorů ovlivnit SEO a pozice ve vyhledávání?

Samozřejmě. Řekněme, že jsem e-shop a chci, aby lidé ke mně chodili, aby se vraceli a nakupovali. A to je situace, kdy musím znát, jaká jsou očekávání zákazníků a na ně ve vyhledávačích zapůsobit. Mohou třeba očekávat, že najdou na stránkách velký výběr produktů, protože to mám jako e-shop napsané v titulku. Pokud ale lžu a nesplním očekávání, tak návštěvníka naštvu a už se na web nikdy nevrátí.

Pokud lžu a nesplním očekávání, tak návštěvníka naštvu a už se na web nikdy nevrátí.

První věc je testovat reálná očekávání a vědět, na co se lidé ptají. Když mluvím o strategické vizi SEO, tak říkám, že lidé chodí do vyhledávačů, aby našli odpovědi na své otázky. Web není nic jiného, než množina odpovědí – jen musí zjistit, na které otázky je správnou odpovědí. Podle těchto otázek je pak nutné optimalizovat stránky, to je první krok.

Ve chvíli, kdy návštěvníka na web dostaneme, přichází ke slovu UX. To musí štafetu převzít s tím, že dovede člověka přesně tam, kde potřebuje, aby byl spokojený. Zkrátka aby ve chvíli, kdy si chce něco objednat, objednal bez problémů.

Stejně tak musí v každou chvíli chápat, co se děje, ale také musí vědět, co se stane poté. Musí mít důvod se vracet. Poté už na web chodí např. přes brandové odkazy, a ne přes nebrandové SEO. Propojení je velice úzké pořád.

V analýze zjistíme, na co se lidé ptají, na základě toho obsahově upravíme web a zlepšíme jeho hodnocení. Dostaneme člověka na stránku, a s tím samým očekáváním musí návštěvníka převzít UX designer, který navrhne průchod webem jako scénář, aby zůstalo ono očekávání nenarušené. Pokud tomu bude jinak, byla všechna přechozí snaha zbytečná.

Jaké aplikace, programy a zdroje informací používá při své práci SEO specialista Pavel Ungr?

Stáhnout seznam nástrojů a informačních zdrojů pro SEO doporučených Pavlem Ungrem.

Jak moc berou vyhledávače v tuto chvíli v potaz UX faktory a vizuální podobu stránky?

Podoba stránky pro vyhledávač není tolik důležitá, i když něco v potaz bere. Konkrétně zmíním např.:

 • Přítomnost reklam a jejich rozložení
 • Co je nad ohybem (obsah stránky, který se zobrazí po načtení stránky a je vidět bez nutnosti scrollovat)
 • Rychlost stránek
 • Optimalizace pro mobilní zařízení
 • Prvky, které jsou nebezpečné pro uživatele

Kdyby byl na stránce virus, nebo bude uživatele web obtěžovat, tak to pocítí na pozicích ve vyhledávači.

Nějaký příklad, jak takové obtěžování může vypadat?

To teď Google hodně řeší, jedná se např. o penalizaci, kterou spustil v lednu 2017. Jako obtěžování jsou brána např. vyskakovací okna, ale i jakékoliv další prvky, které oddalují moment, kdy se návštěvník dostane k unikátnímu obsahu, kvůli kterému přišel. Např. zadání e-mailové adresy, vyplnění pole…

Výjimkou jsou čistě legislativní věci, jako je EU cookies lišta, nebo upozornění na věk u stránky s alkoholem apod. Typicky taková vyskakující zpráva „dejte nám mail“ je jedním z oněch oddalujících prvků.

Takže takové uzamykání obsahu na stránce za like či mail je tedy z pohledu Google nežádoucí?

Přesně tak, vyhledávač tyto věci nově penalizuje a má s nimi problém. V tuto chvíli je z pohledu UX nejdůležitější, aby vše bylo dostatečně rychlé, neobtěžovalo uživatele a fungovalo dobře na mobilu.

Uzamykání obsahu na stránce za like, tweet nebo email je z pohledu Google nežádoucí.

Společně s předním UXákem Honzou Kvasničkou přednášíte o propojení obou světů (UX a SEO). Co nejčastěji radíte?

Je tomu tak. Společně hodně spolupracujeme a je to v zásadě o tom, že se snažíme, aby byly weby na českém internetu čím dál tím lepší. Aby se tam neobjevovaly podobné zrůdnosti, jako tomu bylo posledních 10 let.

Na začátku byla chyba, že weby celé tvořili programátoři, což je špatný přístup. Je to asi tak, jako byste si mysleli, že celý dům má udělat zedník. Vy si potřebujete vybrat parcelu, mít nějakého architekta, který vám poradí, co kde bude, pak si vyberete materiál atd. a teprve v ten moment si zavoláte zedníka, který udělá, co opravdu umí nejlépe. A u webů je to úplně stejně. Programátor je zde ten, kdo udělá zdrojové kódy, backend a věci, ve kterých je nejlepší. Zbytek by měli dělat další odborníci.

Co je důležité, je uvědomit si:

 • Komu prodávám
 • Co prodávám
 • V čem jsem nejlepší
 • Proč by mi lidé měli věřit
 • Co jsem za značku
 • Jak chci komunikovat
 • Jaké jsou moje konkurenční výhody
 • Co naopak dělá konkurence líp.

… a od toho se teprve odpíchnout. Strašně často, narážíme na zadání ve stylu „my bychom chtěli udělat nový web a ať je zelený“. To je strašně špatně. Proto spousta webů nefunguje, protože neumí sama sebe dostatečně vysvětlit návštěvníkům a ti se poté na stránkách ztrácí, nebo rovnou odchází. Web by měl umět snadno sdělit svou podstatu, pokud neumí, tak je to špatně.

Právě proto jsme udělali turné po ČR a SR, které jsme udělali levnější, než naše běžná školení, protože jsme jej chtěli co nejvíce přiblížit laické i odborné veřejnosti. Cílem vlastně bylo, aby se všude, i v menších městech, dostaly k lidem informace jak vlastně správně vytvořit web, a co všechno je při tom důležité.

Přednáška z Copycamp 2016: Kvasnička, Ungr – Copywriter s přesahem do SEO a UX? Nutnost!

Důraz jsme kladli na analytickou fázi a UX, vytváření person a analýzu klíčových slov. O akce byl velký zájem, měli jsme vyprodáno, takže doufáme, že se situace bude na našem trhu postupně zlepšovat…

Informovat o dalších rozhovorech s online podnikateli
více z blogu

Mohlo by se vám také líbit

Knihy
Rework
Zjistit více
Knihy
Nenuťte uživatele přemýšlet
Zjistit více
Knihy
Nikdy nedělej kompromis
Zjistit více