Knihy

Nikdy nedělej kompromis

Autor článku
Andrea Horáková

Nikdy nedělej kompromis

Chriss Voss, Tahl Raz

Christopher Voss je americký obchodník, autor a profesor. Voss je bývalým vyjednavačem rukojmí FBI, generálním ředitelem The Black Swan Group Ltd a spoluautorem knihy Nikdy nedělej kompromis. Tahl Raz je vyprávěč velkých myšlenek v oblasti obchodu, technologie a společenských věd, které transformují práci a život.

Staňte se mistrem vyjednávání.

Už jste to někdy zkusili a nepodařilo se vám přesvědčit svého partnera, aby šel do nové restaurace, prodejce automobilů, aby vám nabídl lepší řešení, nebo potenciálního klienta, aby se stal vaším zákazníkem? Většina z nás nevyjednává pravidelně. Bez ohledu na to, jak moc se snažíme, většinou nejsme úspěšní.

To proto, že nevyjednáváme správně. Chriss Voss, FBI vyjednavač číslo jedna prozrazuje tajemství úspěšného vyjednávání.

Hlavní myšlenky knihy:

  • Vyjednávání probíhá ve všech aspektech života - a je ho víc než racionality a intelektu - lidé mají tendenci myslet na vyjednávání jako na něco vyhrazeného právníkům a firemním jednáním, ale pravdou je, že lidé vyjednávají v každé části života. Jinými slovy, vyjednávání je to, co policie dělá při jednání s rukojmí, je to také něco, co se děje v práci, doma, se svým partnerem a se svými dětmi. Kdykoli dva nebo více lidí něco od sebe chce, začíná proces vyjednávání.
  • Úspěšné vyjednávání je o budování důvěry a získávání informací - dobří vyjednávači se snaží získat co možná nejvíce informací o situaci a jejich protějšku. Samozřejmě, během tohoto procesu se objevují nové věci, takže úspěch znamená připravit se na zvrat.
  • Pozorným nasloucháním a dokonce opakováním toho, co váš protějšek říká, si získáváte důvěru. Takže víte, že důvěra je klíčová, ale jak to dokážete? Nejlepší cestou je zapojit se do aktivního poslechu, což znamená projevit empatii a demonstrovat, že rozumíte tomu, čím prochází druhá osoba. Několik technik může pomoci. První se nazývá zrcadlení, což v podstatě znamená opakování toho, co váš protějšek říká, ale s výmluvným tónem.
  • Tón vašeho hlasu může dělat při vyjednávání zázraky - už jste někdy byli rozrušeni  jinou osobou ne kvůli tomu, co říkala, ale kvůli tomu, jak to říkala? No, to dává smysl, protože intonace a lidský hlas jsou mocné nástroje, které můžete využít při úspěšném vyjednávání. Například, pokud se druhá strana rozčiluje nebo je nervózní, měli byste použít hluboký, ale jemný hlas. Tím, že je pomalý a uklidňující, bude mít tento tón určitě účinek na druhou osobu.

Jaké jsou další tipy pro úspěšné vyjednávání?

Získat tipy

A jaké jsou postřehy významných osobností českého internetu?

Petra Mikulášková, poradenství pro e-shopy
Když bych měla nějakou doporučit, tak já bych znovu sáhla po knize Nikdy nedělej kompromis, autor je Chriss Voss.Znovu sáhla proto, že už jsem ji četla a chci si ji znovu přečíst. Je totiž na rozdíl od většiny knih podobného charakteru "nefilozofická" a zaměřená úzce prakticky, což jsem i několikrát zkusila a což se mi nikdy u jiných knih nepodařilo. V podstatě je využitelná u jakéhokoliv člověka, ať už to je úspěšný podnikatel, drobný podnikatel, prodavačka v obchodě, student střední školy nebo důchodce :-) 🐦 sdílet na Twitteru

Odebírejte souhrny oborových knih zdarma

Informovat o nových souhrnech knih
více z blogu

Mohlo by se vám také líbit

Knihy
Rework
Zjistit více
Knihy
Nenuťte uživatele přemýšlet
Zjistit více
Rozhovory
Rozhovor s Pavlem Cody Ungrem: Proč se UX neobejde bez SEO a SEO bez UX?
Zjistit více