Knihy

Nenuťte uživatele přemýšlet

Autor článku
Andrea Horáková

Nenuťte uživatele přemýšlet

Steve Krug

Steve Krug je konzultant v oblasti použitelnosti webových stránek, který má více než 30 let zkušeností jako spolupracovník firem Apple, Netscape, AOL, Lexus a dalších. Částečně založil svůj úspěchu právě na  své knize "Do not Make Me Think" a stal se velmi vyhledávaným konzultantem v oblasti použitelnosti webu.

Když se vydáte do neznámého obchodního domu, co je obvykle první věc, kterou děláte? Chcete-li zjistit, kam jít, mnozí z nás se podívají na plánek obchodního domu.

Představte si však, že neexistuje žádná mapa a musíte  bloudit, ztrácet čas a energii, dokud nenajdete sekci sportovního zboží. Možná nejdříve najdete výjezd z obchodu a rozhodnete se ho opustit!

Online svět je stejný. Navštivte dobře navržené webové stránky a ve vteřině najdete vše, co potřebujete. Surfujte na špatně navrženém webu a strávíte tam hrozně moc času.

Použitelnost staví návštěvníka do čela a zajišťuje, aby pro něj bylo co nejjednodušší najít na webové stránce potřebné informace. Prováděním jednoduchých testů v každé fázi vývoje můžete zajistit, aby vaše webové stránky přinášely skvělé uživatelské zkušenosti.

Hlavní myšlenky knihy:

  • Místo toho, abychom se učili, jak systém funguje, radši si ho vyzkoušíme a projdeme sami - takže, když si koupíte nové zařízení, často si s ním hrajete místo toho, abyste si přečetli pokyny, které vysvětlují jeho použití. A pak, když zjistíte, jak pracuje, jednoduše už víte, co a jak.
  • Usnadněte uživatelům práci - klíčová slova a důležité informace zobrazte viditelně - pokud spustíte web a chcete sdělit konkrétní zprávu, ujistěte se, že používáte následující prvky: krátké odstavce, nadpisy a zvýrazněná klíčová slova.
  • Vzhledem k tomu, že navigace je jádrem každé webové stránky, musí být jasná, jednoduchá a konzistentní.
  • Vaše domovská stránka by měla vyvolat dobrý první dojem a jasně informovat, o čem váš web je.
  • Nespoléhejte se na přátele nebo kolegy, aby zhodnotili vaše webové stránky. Testujte, testujte a znovu testujte.

Jaké jsou další cesty k dokonalému webu?

Získat tipy

A jaké jsou postřehy významných osobností českého internetu?

BoB Marvan, Senior UX Designer
... jednoduché, vtipné, sice starší, ale aktualizované a rozhodně stále dobré a poučné. Kéž by si to přečetli všichni internetoví podnikatelé v ČR… 🐦 sdílet na Twitteru

Odebírejte souhrny oborových knih zdarma

Informovat o nových souhrnech knih
více z blogu

Mohlo by se vám také líbit

Knihy
Rework
Zjistit více
Knihy
Nikdy nedělej kompromis
Zjistit více
Rozhovory
Rozhovor s Pavlem Cody Ungrem: Proč se UX neobejde bez SEO a SEO bez UX?
Zjistit více