Knihy

Inovátoři: Jak skupinka vynálezců, hackerů, géniů a nadšenců stvořila digitální revoluci

Autor článku
Andrea Horáková

Inovátoři: Jak skupinka vynálezců, hackerů, géniů a nadšenců stvořila digitální revoluci

Walter Isaacson

Walter Isaacson, americký novinář a spisovatel, se narodil v roce 1952 v New Orleans. Svou kariéru začal jako novinář v londýnských Sunday Times, pracoval také jako politický dopisovatel pro časopis Time nebo ředitel zpravodajské televizní stanice CNN. Je autorem řady životopisných knih, mimo jiné také životopisu Steva Jobse.

Počítač a internet patří mezi nejdůležitější inovace naší doby, ale jen málo lidí ví, kdo je vytvořil. Nebyli to jednotlivci, kteří je vykouzlili někde na půdě či v garáži a užívali si pak svou slávu na obálkách časopisů. Většina inovací digitálního věku se uskutečnila v týmu a je výsledkem spolupráce.

Kniha zachycuje historii digitální revoluce a popis, jak inovace opravdu fungují. Jaké talenty umožnily určitým vynálezcům a podnikatelům proměnit své tvůrčí myšlenky ve skutečnost? Co vedlo k jejich tvůrčím skokům? Proč někteří uspěli a jiní selhali? Ve svém vzrušujícím vyprávění začíná Isaacson s dcerou lorda Byrona Adou Lovelace, která ve 40. letech 20. století propagovala počítačové programování. Dále zkoumá fascinující osobnosti, které vytvořily naši současnou digitální revoluci, jako jsou Vannevar Bush, Alan Turing, John von Neumann, J.C.R. Licklider, Doug Engelbart, Robert Noyce, Bill Gates, Steve Wozniak, Steve Jobs, Tim Berners-Lee a Larry Page. Je to příběh o tom, jak fungovala jejich mysl a co je vedlo ke kreativitě. Je to také vyprávění o tom, jak jejich schopnost spolupracovat v týmu jejich kreativitu ještě povýšila.

Jaké jsou základní předpoklady úspěšných inovací?

Získat tipy

Hlavní myšlenky knihy:

  • Inovace vyžaduje nejméně tři věci: skvělý nápad, inženýrský talent, který je má vykonat, a obchodního ducha, aby se stal úspěšným produktem.
  • Pokrok je složen z velkých skoků, ale také ze stovek malých krůčků.
  • Nyní děti dostanou počítač a považují ho za zařízení. Chovají se k němu jako ke chladničce a očekávají, že bude naplněn dobrými věcmi, jen ale nevědí, jak to funguje. Nevědí to, co jsem věděl já a mí rodiče, a to je to,  že vaše práce s počítačem je omezena pouze vaší představivostí. 
  • Úspěch plodí sebeuspokojení. Sebeuspokojení plodí selhání. Pouze paranoidní přežijí.
  • Dalším klíčem k tomu, aby byl skvělý tým, je spárování vizionářů, kteří mohou přichází s nápady, s provozními manažery, kteří je mohou realizovat. Vize bez realizace jsou halucinace. 
  • Neočekávané výsledky vedou k novým teoriím.

A jaké jsou postřehy dalších významných osobností českého internetu?

Daniel Kafka, CEO a zakladatel Fragile Media
U mne v poslední době vedou Inovátoři - čtivé a zajímavé vyprávění o tom, v jakých podmínkách a jak vznikaly klíčové vynálezy digitálního světa, které předurčily náš aktuální svět. Jací byli tito inovátoři, jak uvažovali, jaká byla role tvrdé práce, nezlomnosti, jejich excentričnosti a individuality, nebo naopak týmového ducha při zrodu těchto zásadních objevů. 🐦 sdílet na Twitteru

Odebírejte souhrny oborových knih zdarma

Informovat o nových souhrnech knih
více z blogu

Mohlo by se vám také líbit

Knihy
Rework
Zjistit více
Knihy
Nenuťte uživatele přemýšlet
Zjistit více
Knihy
Nikdy nedělej kompromis
Zjistit více