Knihy

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu

Autor článku
Andrea Horáková

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu

Brad Stone

Brad Stone, americký spisovatel a novinář, se narodil v roce 1971 a který kromě jiných publikací píše i pro New York Times a Bloomberg Business Week.

V Bloomberg News v Sand Francisku je Brad Stone výkonným ředitelem globální technologické skupiny a napsal nepřeberné množství hloubkových pojednání o předních technologických společnostech, včetně společnosti Apple, Google, Facebook, Twitter, Yahoo a Amazon.

I přes to, že dnes  Amazon představuje miliardové jmění, jeho budování začalo skromně - v garáži Jeffa Bezose. Od počátku byl Bezos řízen velkou vizí vytvoření “globální samoobsluhy”, což se postupně skutečně podařilo. Tato kniha se zaměřuje jednak na zakladatele Amazonu, ale i na firmu samotnou a ukazuje, jak změnit svůj sen v realitu.

Jeff Bezos je jedním z největších inovátorů a vizionářů této doby, podobně jako Steve Jobs mění celá průmyslová odvětví. A právě o vývoji dnes miliardového Amazonu a jeho houževnatém zakladateli kniha vypráví.

Jak se stát průkopníkem

V roce 1994 jen hrstka lidí pochopila možnosti, které by internet mohl v budoucnu mít. V té době Bezos pracoval pro hedge fond D.E. Shaw & Co. Tam s několika kolegy snil o takové online společnosti, která by se jednoho dne stala ústředním rozhraním mezi výrobcem a spotřebitelem a prodávala téměř každý produkt pod sluncem. Zaujat rychlým šířením internetu, opustil svou dobře placenou práci, aby se plně věnoval realizaci své představy o online obchodu prodávajícího vše. Rozhodl se přestěhovat do Seattlu a ve své garáži spustil obchod Amazon. Nicméně si rychle uvědomil, nebude schopen obsáhnout veškerý sortiment, ale bude se muset ze začátku omezit jen na několik kategorií výrobků, aby si vytvořil svůj sortiment. Po důkladné analýze se rozhodl pro knihy.

Přiučte se od tvůrce globální samoobsluhy.

Získat tipy

Hlavní myšlenky knihy:

Silná orientace na zákazníka, dlouhodobé vize i snaha vyvíjet a vylepšovat jsou vlastnosti, které dělají Amazon Amazonem. Nepřekonatelný úspěch společnosti je bezpochyby výsledkem způsobu myšlení jeho zakladatelem Jeffa Bezose. Vyniká zvláště svou ochotou riskovat a vyzkoušet nové věci, stejně jako svým myšlení orientovaným na budoucnost. To konec konců dokazují jeho další projekty, jako je soukromý vesmírný program a desetitisícroční hodiny.

  • Vše pro zákazníka - bezvýhradné zaměření na služby a komfort.
  • Méně je více - střídmost především.
  • Neobvyklé, ale efektivní - jedinečná firemní kultura.
  • Ne zítra, ale za 20 let - důležitost dlouhodobého myšlení.
  • Mimo Amazon - soukromé projekty Jeffa Bezose.
  • Poučení z chyb - odměna pro aktéry a statečné.
  • Více, než si myslíte - služby v překvapujících oblastech.
  • Cesta ke globální samoobsluze - vždy nějaké překvapení.

A jaké jsou postřehy dalších významných osobností českého internetu?

Radek Hrachovec, expert na věrnostní programy
Četl jsem Globální samoobsluhu od Brad Stone.Co jsem si odnesl? Pochopil jsem, jak důležitý je pro úspěch Amazonu zákaznický program Prime a pobavilo mě, že ho Jeff prosadil natruc svým kolegům. Je to fenomenální podnikatel, který má zákazníky v krvi. On placenému programu od začátku věřil a měl pravdu. Nejbolestnější bylo pro mě poznání, jaký má Amazon náskok. Ta firma 20 let non-stop inovuje. Všichni ostatní kopírují to, co u něj vidí dnes a úplně nám nedochází, že Amazon “dnešní stav” testoval na svých zákaznících před 2-3 lety. 🐦 sdílet na Twitteru

‍Jan Beránek, Zakladatel společnosti Usertech
Kniha výborně popisuje pozadí stavění jedné z nejpodceňovanějších úspěšných firem se všemi strastmi, které k tomu patří. Postupně je popsaná cela komplexita Amazonu - řešení velkoobjemového prodeje na internetu, které vedlo ke vzniku Amazon Web Services a postupné zvyšování bariér vstupu na trh jako např. free shipping a vlastní technologie fulfilment center. A to vše s náhledem do rozhodovaní Jeffa Bezose - učebnice podnikání. 🐦 sdílet na Twitteru

Odebírejte souhrny oborových knih zdarma

Informovat o nových souhrnech knih
více z blogu

Mohlo by se vám také líbit

Knihy
Rework
Zjistit více
Knihy
Nenuťte uživatele přemýšlet
Zjistit více
Knihy
Nikdy nedělej kompromis
Zjistit více