Knihy

David a Goliáš: outsideři, odpadlíci a umění bojovat s obry

Autor článku
Michael Repetný

David a Goliáš: outsideři, odpadlíci a umění bojovat s obry

Malcolm Gladwell

Malcolm Gladwell, současný kanadský novinář a sociolog se narodil 3.9.1963 a vystudoval University of Trinity College v Torontu. Během své novinářské kariéry přispíval například do The American Spectator, The Washington Post nebo The New Yorker. Je znám především díky svým knihám Bod zlomu: O malých příčinách s velkými následky (2000), Mžik: Jak myslet bez přemýšlení (2005), Mimo řadu: Anatomie úspěchu (2009). Jeho poslední knížka nese název David a Goliáš: Outsideři, odpadlíci a umění bojovat s obry (2014).

Kniha David a Goliáš vychází z biblického mýtu Davida a Goliáše, klasického příběhu o  nerovnosti - David, mladý pastevec porazí pouze prakem Goliáše, mocného válečníka.  Autor v knize poutavě rozvíjí svoji myšlenku, že i  překážky, které je člověk nucen během svého života překonávat, ho mohou povzbudit, nakopnout a motivovat k obdivuhodným výkonům. Na řadě příběhů vykresluje, jak se dokázali prosadit jedinci na první pohled slabší proti zdánlivě silnějším protivníkům.

Gladwell vybírá témata z různých oblastí. Některé příklady nás zavedou do historie, počínaje příběhem Davida a Goliáše, který dal název celé knize. Gladwell zmiňuje také černošského vůdce Martina Luthera Kinga, příběh jednoho z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva nebo konflikt v Severním Irsku, který začal na konci 60. let 20. století a za jeho konec se většinou označuje belfastská "Velkopáteční" dohoda z roku 1998.

Autor zmiňuje také příběhy a situace běžných lidských osudů, které nemají historické ani politické pozadí. Tato témata se mohou dotýkat širokého okruhu čtenářů. Většinou právě situace, které jsme si na vlastní kůži prožili, dokážeme lépe pochopit a vžít se do nich.

Gladwell rozebírá různé druhy reakcí na životní tragédie jako je zavraždění vlastního dítěte nebo ztráta rodičů.

Přináší odlišný pohled na to, co je a co není pro člověka nevýhoda. Zpochybňuje naše zažité a obvyklé vnímání tím, že čtenáři podává zcela jiný pohled na věc. Ukazuje, že i negativní životní zkušenosti a traumata mohou svým způsobem přinést do dalšího života řadu pozitiv.

Kniha bývá často popisována jako variace na slavnou myšlenku Fridricha Nietzsche “Co mě nezabije, to mě posílí”.

Zjistěte, kdo je opravdovým outsiderem!

Pravděpodobně znáte biblický příběh Davida a Goliáše: malý pastýř porazí velkého a silného válečníka díky svému důvtipu a dobře mířenému výstřelu ze svého praku. Tento příběh je často uváděn jako příklad toho, kdy zdánlivě slabší mohou zvítězit, i když se to zdá být na první pohled nemožné.

Prak je totiž velice účinná zbraň, schopná zasáhnout soupeře z dálky a rychlostí, která je zničující. A David nebyl s touto zbraní žádný nováček, často musel bránit své ovce proti dravcům. A co více, Goliášův vzrůst byl zřejmě zdravotní anomálií, která mimo jiné způsobovala také jeho zhoršený zrak. Takže ve skutečnosti Goliáš nikdy neměl šanci.

3 nejdůležitější tipy z knihy pro růst vašeho podnikání

Získat tipy

Hlavní myšlenky knihy:

  • Naše vnímání neohroženého hráče není vždy přesné. Možná se v mnoha situacím mýlíme v tom, kdo má vlastně  výhodu.
  • Srovnávání s našimi úspěšnými vrstevníky poškozuje naši sebedůvěru a brání nám dosáhnout plného potenciálu.
  • Výchova v privilegovaném prostředí může bránit šanci dítěte projít si hodnotnými životními lekcemi.
  • Lidé s poruchou učení mohou mít problém se čtením, ale v jiných oblastech mohou rozvíjet neuvěřitelné dovednosti.
  • Prožité trauma může lidi popohnat k tomu, že dosáhnou velkých věcí - jsou odvážnější a odolnější.
  • Abychom uspěli v našich cílech, musíme být připraveni riskovat a naštvat ty kolem nás.

Síla, bohatství a zdraví nejsou výlučným předpokladem úspěchu. V určitých fázích se stávají mnohé výhody, jako je bohatství a exkluzivní vzdělávání, naopak nevýhodou. Na druhou stranu předpokládané nevýhody, jako jsou poruchy učení nebo traumata z dětství, mohou lidi posílit a pomoci jim k velkému úspěchu. Outsideři často překonávají své obrovsky zvýhodněné soupeře nepřímými, neobvyklými nebo klamnými prostředky.

Odebírejte souhrny oborových knih zdarma

Informovat o nových souhrnech knih

více z blogu

Mohlo by se vám také líbit

Knihy
Rework
Zjistit více
Knihy
Nenuťte uživatele přemýšlet
Zjistit více
Knihy
Nikdy nedělej kompromis
Zjistit více