Knihy

Alibaba: Dům, který postavil Jack Ma

Autor článku
Andrea Horáková

Alibaba: Dům, který postavil Jack Ma

Duncan Clark

Duncan Clark je uznávaný odborník na Internet a podnikání  v Číně. Přes 20 let žije a pracuje v Pekingu a Šanghaji. Je předsedou společnosti BDA China, kterou založil v roce 1994 poté, co pracoval jako investiční bankéř s Morgan Stanley  v Londýně a Hongkongu. BDA je poradenská firma, která slouží investorům ve firmách s vysokým růstem v oblasti technologií   a spotřebitelů v Číně a dalších asijských trzích. Dříve působil mimo jiné také jako předseda britské obchodní komory v Číně  a v roce 2013 získal licenci na služby pro obchod a investice mezi Velkou Británií a Čínou.

V knize Dům, který postavil Jack Ma, vypráví Clark příběh čínského tlumočníka a učitele angličtiny o počátcích budování dnes gigantické korporace Alibaba Group. Právě mladíkovi jménem Ma Jün (světu známým spíše pod poangličtěným jménem Jack Ma) pomáhal Clark jako investor a konzultant v počátcích jeho podnikání. Ma se narodil roku 1963 a jediné, čím se lišil od svých spolužáků - vrstevníků bylo to, že se učil anglicky.

Autor v knize popisuje, kdy se Jack Ma poprvé dostal k počítači s internetem a jak této zkušenosti využil, když přišel na domácí trh s nevídanou nabídkou - vytvoření webových stránek.

Clark nechává čtenáře nahlédnout do historie a zákulisí Alibaba Group. Dozvíte se například o firemní kultuře, výběru jména inspirovaného arabskou pohádkou nebo o tom, jakou roli hraje ve spojitosti s Alibaba Group čínský stát, proč si Alibaba vyvinul vlastní platební nástroj Alipay či proč se v zemi daří online obchodování. Podmínky komunistického režimu v Číně zcela jistě ovlivňují tamější podnikání, nicméně Jack Ma ukázal, že vybudování světové společnosti ani v takto ztížených podmínkách není nemožné.

Kniha úchvatně a poutavě popisuje to, jak učitel vybudoval jednu z nejcennějších společností na světě (konkurující takovým gigantům jako  Walmart a Amazon)  a navždy změnil globální ekonomiku.

Za pouhých deset let a půl roku se Jack Ma, muž ze skromných poměrů, který začal jako učitel angličtiny, vypracoval až do pozice jedné z největších světových společností.

Seznamte se s mužem, který způsobil převrat v čínském e-byznysu.

Dnes je Čína nejen domovem jedné z největších světových ekonomik a nejrychleji se rozvíjejících měst, je to také extrémně technologicky vyspělá země s rozšířeným vysokorychlostním internetem a všude přítomnou wifi.

Před pouhými několika desítkami let byla situace ale úplně jiná. A právě tehdy, když Jack Ma vstoupil na scénu se svým pozoruhodně inovativním myšlením, založil to, co se stalo jednou z nejcennějších společností na světě: platforma elektronického obchodu Alibaba.

Zjistěte, jak se buduje miliardový obchod!

Poznejte příběh, kudy vedla v prostředí konzervativní Číny cesta Jacka od skromného anglického učitele k tomu, že se stal vládcem čínského konzumerismu, a objevíte, co dělá jeho impérium pro e-commerce tak pozoruhodně úspěšné.

Inspirujte se ikonou v oboru online obchodování!

Získat inspiraci

Hlavní myšlenky knihy:

  • Zvyky spotřebitelů v Číně se mění spolu s růstem online nakupování.
  • Tajemství úspěchu Alibaby spočívá v bezplatných základních službách a vynikajícím zákaznickém servisu.
  • Jack Ma podporuje při péči o své zaměstnance pro-zákaznickou obchodní filozofii.
  • V Číně byl Jack Ma internetovým průkopníkem, který překonal řadu logistických výzev.
  • Jack Ma našel dokonalé jméno pro své podnikání v San Francisku a jeho vize byla od začátku jasná.
  • Alibaba získala v roce 1999 potřebné financování, díky šťastnému spojení s americkým investorem.
  • Jack Ma našel příležitosti v krizi přechodu na rok 2000, ale i tak to bylo pro Alibabu těžké.
  • Alibaba porazil konkurenční boj s eBay díky pochopení čínské kultury.

Navzdory nedostatku zkušeností a omezených možností počátečního financování vytvořil Jack Ma toto e-komerční impérium, v době, kdy jen málokdo v Číně měl e-mailový účet. Ale Jack měl něco daleko důležitějšího - byl naplněn podnikatelským duchem a touhou tvrdě pracovat na tom, aby se jeho vize stala realitou.

A jaké jsou postřehy dalších významných osobností českého internetu?

‍Dušan Janovský, na Internetu též přezdíván Yuhů, je český webmaster, webdesigner, propagátor moderních webových technologií a standardů, a vášnivý pisatel.
Ta knížka o Alibabě, kterou doporučuje Vašek (Václav Štrupl, zakladatel Bonami), rozhodně není o souboji s čínskou vládou. Naopak Jün Ma je chráněncem Si Tin Pchinga, pokud vím. Alibaba vyrostla nikoli navzdory, ale díky tržní deformaci ze strany čínské vlády. 🐦 sdílet na Twitteru

Odebírejte souhrny oborových knih zdarma

Informovat o nových souhrnech knih
více z blogu

Mohlo by se vám také líbit

Knihy
Rework
Zjistit více
Knihy
Nenuťte uživatele přemýšlet
Zjistit více
Knihy
Nikdy nedělej kompromis
Zjistit více